poniedziałek, 9 czerwca 2014

Upalne dni z niemowlakiem

Termometr pokazuje 30 stopni Celsjusza. Na bezchmurnym, błękitnym niebie świeci od samego rana przepiękne słońce. Zimą marzymy o tej chwili, ale gdy wreszcie przyjdzie, tęsknimy za chłodem i chwilą wytchnienia. Upalne lato to trudny okres dla dorosłych jak i dla dzieci.
Co robić, aby ulżyć naszym maluszkom?

Odpowiednie ubranie
Pierwsza, złota zasada: nie ubieraj dziecka za grubo. Skoro Tobie jest gorąco, to Twojemu maluszkowi też na pewno jest bardzo ciepło. Dzieci odczuwają temperaturę podobnie jak dorosły, więc jeśli masz wątpliwość jak je ubrać, wyjdź na balkon i sprawdź, w czym najlepiej byś się czuła w taką pogodę.
Pamiętaj! Ubierz malucha tak lekko, jak siebie. Wybieraj ubranka z tkanin naturalnych jak len czy bawełna, ponieważ lepiej wchłaniają pot. Powinny być cienkie i przewiewne, dzięki temu skórze łatwiej oddychać. Polecam jasne kolory, ponieważ ciemne przyciągają dodatkowo promienie słoneczne i maluchowi może być przez to jeszcze bardziej gorąco.
Idziemy na spacer
Na spacer niemowlę możesz ubrać w samo body albo rampersa. Dziecko, które nie skończyło trzech miesięcy, niezależnie od temperatury i pogody, musi mieć bezwzględnie cienką, bawełnianą czapeczkę na głowie. Jeśli dzień jest wyjątkowo ciepły i bezwietrzny, a maluch jedzie w gondoli z rozłożoną budką, która całkowicie ochrania mu głowę, można w takiej sytuacji zrezygnować z czapeczki. Trzeba jednak uważać. W osłoniętej szczelnie gondoli może być bardzo gorąco. Lepiej złożyć budkę i rozłożyć nad dzieckiem duży parasol.
Starsze dzieci, które jeżdżą w spacerówce lub już same chodzą, muszą mieć koniecznie czapkę z daszkiem lub kapelusik na głowie, chroniący głowę i oczy przed promieniami słonecznymi. Koszulka i szorty dla chłopca lub sukienka dla dziewczynki to idealne zestawienie na upalne dni.
Na spacerze szukaj cienia i chłodu. Przebywając na pełnym słońcu narażasz dziecko na poparzenia skóry lub udar słoneczny. Wybieraj miejsca gdzie jest dużo drzew i zieleni. Park lub las to idealne rozwiązanie. Jeśli masz w pobliżu jezioro, oczko wodne lub ostatnio bardzo popularne fontanny, szukaj tam ochłody. Znajdź w pobliżu wody zacienioną ławkę lub miejsce, na którym można rozłożyć koc. Będziesz wtedy mogła wyjąć maluszka na trochę z wózka. Starsze dziecko może się pobawić w tym czasie na kocu lub schłodzić w wodzie.

W domu
Latem w domu może być jak w saunie. Znam to z własnego doświadczenia. Wszystkie okna mam od wschodniej strony. Zimą jest przyjemnie, jak od rana świeci słońce. Latem niestety bywa ciężko. Mieszkanie nagrzewa się i czasem jest w nim dużo wyższa temperatura niż na dworze.
Jak sobie z tym radzę? Przede wszystkim do południa mam zasłonięte okna. Dodatkowo staram się otwierać wszystkie okna i balkon. Kiedy temperatura powietrza jest nie do wytrzymania, włączam wentylator. Oczywiście nie bezpośrednio na dziecko, bo w ten sposób można je narazić na zapalenie ucha lub przeziębienie.
Noworodek nie potrafi utrzymać stałej temperatury dlatego upały są dla niego szczególnie niebezpieczne. Taki maluszek ma niewiele gruczołów potowych na skórze, przez co nie poci się wystarczająco. Jeśli będzie narażony na wysoką temperaturę może to wywołać u niego gorączkę. Aby zapobiec, staraj się wietrzyć i nawilżać mieszkanie. Ja używam do tego nawilżacza powietrza, ale równie dobrze sprawdzają się rozwieszone na suszarce mokre prześcieradła lub miska z wodą. W ciągu dnia, jeśli w domu jest duszno, a nie mogę wyjść na spacer, wystawiam malucha w wózku na balkon.
W domu również trzymaj się zasady im mniej, tym lepiej. Dziecku nie trzeba zakładać całego zestawu ubrań jak na wyjście. Spokojnie może biegać w samej koszulce i majteczkach, bez skarpetek. Jeśli Twoje dziecko nosi jeszcze pieluszkę zdejmij mu ją. Niech pobiega sobie z gołą pupcią. Niemowlaczkom będzie równie przyjemnie bez pieluszki. Jeśli boisz się, że będzie mała awaria w postaci siusiu czy kupki, podłóż pod kocyk podkład.
Dodatkowo, co jakiś czas, dla ochłody, niemowlętom można przemyć twarz zwilżoną gąbką lub flanelową pieluszką, natomiast starsze dziecko możesz spryskać wodą. Ja używam specjalnej wody w spreju, ale możesz użyć do tego zwykłego spryskiwacza.
Kąpiel
Nie wiem jak Ty, ale ja latem biorę prysznic co najmniej dwa razy dziennie i w upalne dni moja córka, również kąpie się częściej. Woda orzeźwia i odświeża, dzięki czemu skóra jest mniej podatna na odparzenia. Jest to szczególnie ważne u niemowląt, u których z powodu przegrzania ciała, mogą pojawić się potówki.
Codziennie z samego rana biorę córkę pod prysznic i ją myję, ponieważ w nocy bywa często bardzo gorąco i dzieci, tak jak dorośli, też się pocą. Letnia woda ochładza i rozbudza malucha.
W ciągu dnia, najczęściej po powrocie ze spaceru, również wskakujemy pod prysznic. Czasem, kiedy jest bardzo gorąco wystawiam wanienkę z wodą i zestawem zabawek na balkon. Córka potrafi się tam chlapać nawet godzinę (dolewam tylko co jakiś czas ciepłą wodę). Po pierwsze jest to wspaniała atrakcja dla malucha, niezależnie od wieku, a po drugie taka zabawa w wodzie ochładza ciało i dziecku jest łatwiej znieść upał. Jeśli masz ogród lub taras, możesz zainwestować w mały basenik, w którym dziecko będzie mogło się chlapać w ciągu dnia dla ochłody.
Wieczorem jest oczywiście obowiązkowa kąpiel. Trzeba zmyć całodniowy pot, kurz i piasek z piaskownicy. Poza tym, co to za przyjemność ubrać się w czystą piżamkę na brudne, lepiące ciało. Myjemy dokładnie wszystkie zakamarki. U noworodków zwróćcie szczególną uwagę na fałdki, szyję i okolice pod paszkami. Zbiera się tam mnóstwo brudu, który może z czasem powodować odparzenie delikatnej skóry.
Latem warto myć dziecku głowę codziennie. Maluch jest cały dzień w ruchu i co najmniej kilka razy się zgrzeje. Spocona skóra głowy może swędzieć, dlatego powinno się ją przynajmniej spłukać wodą. Dzięki temu dziecku będzie dużo chłodniej i przyjemniej. W takie gorące dni i noce nie musisz zamykać okien w domu podczas kąpieli. Nie zakładaj też najmłodszym czapki po kąpieli, bo przy tak wysokiej temperaturze wilgotna głowa może się przegrzać.
Kosmetyki
Latem polecam kosmetyki o lekkiej konsystencji, które łatwo się wchłaniają i nie zostawiają grubej, tłustej warstwy. Zamiast kremu można używać balsamów. Najlepsze są te bezzapachowe, bo nie przyciągają owadów. Zrezygnuj z oliwki, która może zatykać pory.
W ciągu dnia, kiedy wybieramy się na spacer, bezwzględnie należy używać kremów z filtrem. Dla najmłodszych polecam mineralne, które mają gęstą konsystencję i wyższy filtr, natomiast dla starszych wystarczą kremy przeciwsłoneczne z przeznaczeniem dla dzieci.
Pamiętaj. Koniecznie smaruj skórę dziecka również pod ubraniem, ponieważ promienie słoneczne przedostają się przez tkaniny.
Sen
Na noc maluszkowi wystarczy body lub rampersy.
Starszemu dziecku załóż piżamkę z krótkim rękawem. Kiedy noc jest wyjątkowo ciepła niemowlę może spać pod pieluszką tetrową. Starsza pociecha może spać jedynie pod poszewką lub prześcieradłem.
Absolutnie nie zamykaj okien na noc, aby dziecko miało dostęp do świeżego powietrza. Staraj się jednak, nie stawiać łóżeczka przy samym oknie, żeby nie narażać malucha na przeciąg. Kiedy noc jest ciepła, zrezygnuj z baldachimu, ponieważ osłonięte łóżeczko to pułapka powietrzna, przez którą maluchowi trudniej się oddycha. Trzeba jednak pamiętać , żeby nie narazić dziecka na pogryzienie przez komary i inne owady, bo efekty takiego pokąsania mogą być uciążliwe, z alergią włącznie.

WAŻNE!
Staraj się jak najczęściej dopajać dziecko. Maluszka karmionego naturalnie staraj się często przystawiać do piersi. Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym, można podać na przykład herbatkę rumiankową lub przegotowaną wodę. Starszak może pić soki, wodę, herbatki lub kompot. W domu dziecko powinno mieć stale dostęp do picia. Możesz mu postawić na stole kubek, szklankę lub butelkę z ulubionym napojem lub wodą. Idąc na spacer nie zapomnij zabrać ze sobą czegoś do picia. Pamiętaj również, że malutkie dzieci ubieramy tak jak siebie plus jedna warstwa. Zawsze warto mieć w pogotowiu jakiś lekki kocyk albo np. pieluszkę flanelową , żeby awaryjnie okryć dziecko.

Brak komentarzy: