czwartek, 5 marca 2015

Ciąża po 35. roku życia. Jakie badania należy wykonać?

Ciąża po 35. roku życia to obecnie powszechne zjawisko. Coraz większa liczba kobiet decyduje się na urodzenia dziecka po 35., a nawet po 40. roku życia. Ciąża po 35. roku życia nie jest już rzadkością. Kobieta decydując się na dziecko w późnym wieku powinna brać pod uwagę nie tylko warunki ekonomiczne i społeczne, ale przede wszystkim biologiczne. Według najnowszych badań wiek, w którym kobiety decydują się na dziecko przesunął się i wynosi 25-29 lat. Trzeba pamiętać, że im później decydujemy się na dziecko tym więcej zagrożeń dla matki, jak i dziecka. Aby w jak największym stopniu uchronić życie i zdrowie malucha oraz matki, ginekolodzy zalecają specjalistyczne badania, które pomogą w odpowiednim czasie wykryć ewentualne zaburzenia i poddać przyszła mamę terapii. Jakie badania należy wykonać w ciąży po 35. roku życia?

Badania "standardowe"

W ciąży po 35. roku życia przy­szłą mamę obo­wią­zu­ją te same ba­da­nia, co jej młod­sze ko­le­żan­ki. Bie­żą­cy mo­ni­to­ring roz­wo­ju ciąży obej­mu­je przede wszyst­kim:
- ba­da­nia mor­fo­lo­gicz­ne, które po­zwa­la­ją wy­kryć nie­do­bo­ry sub­stan­cji od­żyw­czych, a także zdia­gno­zo­wać ewen­tu­al­ną nie­do­krwi­stość;
- ba­da­nie ogól­ne moczu, ana­li­zu­ją­ce przede wszyst­kim stan nerek;
- ozna­cze­nie po­zio­mu glu­ko­zy, mo­ni­to­ru­ją­ce po­dat­ność cię­żar­nej na cu­krzy­ce cią­żo­wą;
- ba­da­nie grupy krwi, dzię­ki któ­re­mu można wy­klu­czyć ewen­tu­al­ny kon­flikt se­ro­lo­gicz­ny;
- ba­da­nie an­ty­ge­nu HBs, w kie­run­ku żół­tacz­ki za­kaź­nej typu B;
- ba­da­nie WR na obec­ność kiły;
- ba­da­nia gi­ne­ko­lo­gicz­ne, w tym cy­to­lo­gia oraz ana­li­za bak­te­rio­lo­gicz­na;USG.
Wszyst­kie te ba­da­nia wy­ko­ny­wa­ne są w ra­mach pań­stwo­wej opie­ki me­dycz­nej, a skie­ro­wa­nia na nie wy­pi­su­je le­karz pro­wa­dzą­cy ciążę.

Badania prenatalne

Ba­da­nia ge­ne­tycz­ne dla ko­biet w ciąży za­le­ca­ne są do­pie­ro po 35. roku życia ze wzglę­du na za­gro­że-nia, jakie nie­sie za sobą wiek przy­szłej mamy dla roz­wo­ju płodu. Jesz­cze do nie­daw­na badania prenatalne wzbu­dza­ły wiele kon­tro­wer­sji. Wszyst­ko za spra­wą in­wa­zyj­no­ści ta­kich metod jak am­nio­punk­cja ((ba­da­nie płynu owo­dnio­we­go, wy­kry­wa­ją­ce wady płodu) czy biop­sja ko­smów­ki (stwier­dza­ją­ca ry­zy­ko wy­stą­pie­nia u
 dziecka m.​in.zaniku mięśni ), pod­czas któ­rych ma­te­riał ge­ne­tycz­ny do ana­li­zy po­bie­ra­ny jest bez­po­śred­nio z ma­ci­cy cię­żar­nej. Ba­da­nia te stwa­rza­ją nie­wiel­kie (ale jed­nak) ryzyko poronienia bądź uszko­dze­nia płodu.
REKLAMA
Szczę­śli­wie, do dys­po­zy­cji przy­szłych mam, de­cy­du­ją­cych się na doj­rza­łe ma­cie­rzyń­stwo, są także nie­in­wa­zyj­ne ba­da­nia ge­ne­tycz­ne, cał­ko­wi­cie bez­piecz­ne dla niej i dziec­ka. Są to:
- USG ge­ne­tycz­ne, wy­ko­ny­wa­ne mię­dzy 11. a 14. ty­go­dniem ciąży;
- test PAPP-A, tj. bio­che­micz­na ana­li­za krwi cię­żar­nej, po­łą­czo­na z ba­da­niem USG prze­zier­no­ści kar­ko­wej (10.-14. ty­dzień ciąży),
- test po­trój­ny, ba­da­ją­cy po­ziom es­trio­lu, AFP oraz hCG we krwi przy­szłej mamy.
Ba­da­nia te u kobiet po 35. roku życia są re­fun­do­wa­ne.


źródło : http://kobieta.onet.pl/dziecko/przed-ciaza/ciaza-po-35-roku-zycia/1g7l4

Brak komentarzy: