Czym pielęgnować pępek?
Pępek przemywamy 70-procentowym spirytusem (najprościej jest kupić 96-procentowy spirytus spożywczy w i rozcieńczyć go w stosunku 2:1 z wodą; w aptekach można też dostać specjalne gaziki nasączone spirytusem). Spirytus odkaża i wysusza kikut pępowiny. Do dbania o higienę pępka najbardziej przydatne są patyczki kosmetyczne – pozwalają zdezynfekować wszystkie zakamarki. Pępek najlepiej jest przemywać przy każdej zmianie pieluszki – szybciej wtedy zostanie wysuszony i szybciej odpadnieJak długo trwa gojenie się pępka?
Gojenie się pępka zazwyczaj trwa 10-14 dni od porodu. Po tym czasie kikut pępowiny powinien sam odpaść. Na początku kikut pępowiny jest niebiesko-biały, potem wysycha ciemniejąc, aż staje się granatowo-czarny i całkiem sztywny.Czy to boli?
Wielu rodziców martwi się, że pielęgnacja pępka i przemywanie go spirytusem jest dla dziecka bolesne. Pamiętajmy, że kikut jest tkanką martwą i dbanie o jego higienę nie jest dla dziecka bolesnym zabiegiem. Jeśli dziecko reaguje płaczem – to na zimny spirytus czy sam zabieg, a nie dlatego, że odczuwa ból. Kikut można odchylać, unosić – tak, żeby każdy zakamarek był przemyty spirytusem – zapobiega to rozwojowi niebezpiecznych dla dziecka bakterii.Co z pieluszką?
Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać i ocierać. Należy zadbać o wygodę maluszka. Dlatego w czasie gojenia się pępka lepiej wybierać luźniejsze ubranka, a górną część pieluszki wywijać na zewnątrz. Lepiej też – dopóki kikut nie odpadnie – nie kłaść dziecka na brzuchuKiedy zgłosić się do lekarza?
Kiedy tylko wokół pępka pojawi się obrzęk i zaczerwienienie, a sam pępek zaczyna krwawić cuchnącą wydzieliną z ropą, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą to być oznaki zakażenia, a dla malucha jest to bardzo niebezpieczne.Jak kąpać?
Zaleca się unikać zamoczenia pępka podczas kąpieli. Przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy – szybciej się zagoi i odpadnie. Jeśli jednak zamoczymy pępek podczas kąpieli – bez obaw – wystarczy go suszyć i zdezynfekować.Zakładać opatrunek?
Nie powinno się gojącego się pępka zaklejać plastrem czy obwiązywać bandażem. Może to doprowadzić do infekcji. A stały dostęp do świeżego powietrza i pozostawianie malucha od czasu do czasu bez pieluszki tylko przyśpieszy gojenie.Co potem?
Po odpadnięciu kikuta zazwyczaj pozostaje mała ranka. Należy jeszcze przez kilka dni przemywać ją gazikiem nasączonym spirytusem. I to wszystko. Pozostaje nam cieszyć się pięknym i zadbanym pępkiem niemowlaka.
Jak więc widać pielęgnacja pępka noworodka nie jest trudna i
nie powinna budzić wśród rodziców żadnych obaw. Ważne, aby przez czas
gojenia się pępka odpowiednio o niego dbać i stosować się do powyższych
wskazówek. A wtedy nasza przygoda z kikutem pępowiny zakończy się szybko
i bezboleśnie.
Mam nadzieję,że pomogłam
Ciekawostka na koniec
W Polsce całkiem naturalne jest przemywanie pępka spirytusem oraz unikanie zamoczenia pępka podczas kąpieli. Ale na przykład w Anglii czy Szwecji lekarze zalecają przemywanie pępka przegotowaną wodą, a zamoczenie pępka w czasie kąpieli nie stanowi żadnego problemu – jeśli później dokładnie się go wysuszy.Mam nadzieję,że pomogłam
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz