środa, 21 maja 2014

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to niegroźna choroba skóry krocza, pośladków, a czasami również przyśrodkowych powierzchni ud noworodków i  niemowląt. Jej przyczyna nie jest do końca poznana.
Uważa się, że występowaniu pieluszkowego zapalenia skóry sprzyja stosowanie pieluszek jednorazowych  i używanie do pielęgnacji noworodka wilgotnych chusteczek. Hipoteza te nie została jednak w jednoznaczny sposób potwierdzona.

Zmiany skórne, podobne do występujących w pieluszkowym zapaleniu skóry, spotyka się również u dzieci z zakażeniami układu moczowego (ich przewlekły charakter może być wówczas pierwszym objawem choroby nerek), jak również u dzieci oddających kwaśne, biegunkowe stolce.

 Zmieniona chorobowo skóra jest zaczerwieniona, nieznacznie obrzęknięta, pokryta drobnymi, czerwonymi grudkami, które mogą się zlewać. Czasami obserwuje się wysięk ze zmian chorobowych. Dziecko z pieluszkowym zapaleniem skóry jest niespokojne, gdyż dolegliwość ta może sprawiać mu ból. Zwykle jednak nie obserwuje się świądu ani gorączki.


W przypadku podejrzenia pieluszkowego zapalenia skóry dziecko powinno być zbadane przez lekarza pediatrę – przede wszystkim z powodu konieczności wykluczenia „ogólnoustrojowej” przyczyny choroby.

Do pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry należy używać wody z mydłem dla dzieci. Podczas toalety, powinno się ją przecierać delikatne, by nie sprawiać dziecku bólu i nie doprowadzać do otarcia naskórka. Należy też często „wietrzyć” pośladki, ale przykrywając nóżki i tułów dziecka – tak, by nie doszło do wyziębienia.




Lekarz przepisze również odpowiednie maści lub kremy do pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry. Najczęściej będą to środki przeciwzapalne, zawierające niewielką dawkę sterydów (0,1-1%). Przy braku poprawy konieczne jest zastosowanie kremów zawierających substancje przeciwgrzybicze.

Przed drażniącym działaniem moczu i kału skórę będą chroniły preparaty zawierające tlenek cynku oraz lanolinę. W przypadku zmian sączących polecany jest roztwór spirytusowy (1%) fioletu gencjany. W okresie gojenia zmian naskórek łuszczy się – wówczas konieczne jest stosowanie maści natłuszczających lub tzw. emolientów.


Brak komentarzy: