piątek, 16 maja 2014

Waga niemowlaka

Podobnie jak ludzie dorośli, dzieci mogą bardzo różnić się między sobą! W Polsce dziecko przychodzące na świat waży średnio 3,5 kg. Większość noworodków mieści się w przedziale od 2,5 kg do 4,5 kg.
Masa urodzeniowa uzależniona jest od czynników genetycznych oraz stanu zdrowia i odżywienia matki w czasie ciąży. To jednak nie urodzeniowa masa ciała się liczy lecz tempo w jakim dziecko przybiera następnie na wadze.

Utrata wagi po przyjściu na świat

Wszystkie dzieci rozwijają się w pewnym ustalonym rytmie. Zwykle zaraz po przyjściu na świat tracą na wadze! Dzieje się tak dlatego, że potrzebują czasu, by nauczyć się pić mleko. Jeśli karmisz piersią, Twój organizm również musi przystosować się do produkcji mleka. W pierwszych dniach po urodzeniu dzieci często tracą do 10% masy ciała. Około 10. dnia życia dziecko powinno zacząć przybierać na wadze.

Pomiar wzrostu

Wzrost i wagę dziecka mierzymy na siatce centylowej. Niezależnie od tego, czy dziecko jest małe czy duże, powinno ze stałą prędkością przybierać na wadze i pozostawać w tym samym przedziale na siatce centylowej. Fakt, że dziecko jest na samej górze lub na samym dole siatki nie oznacza, że ma nadwagę lub niedowagę.
Pamiętaj o regularnych wizytach w przychodni. Wzrost i zdrowie dziecka będą wtedy pod stałą kontrolą. Na wszystkie pytania i obawy odpowie pielęgniarka środowiskowa.


Ile powinno przybierać na wadze moje dziecko?

W pierwszych tygodniach życia masa ciała dziecka zwiększać się będzie prawdopodobnie o około 175 g do 225 g tygodniowo. Mniej więcej w szóstym miesiącu dziecko będzie ważyło dwa razy tyle, ile ważyło w momencie urodzenia. Od tego momentu przyrost wagi ulegnie stopniowemu spowolnieniu.
Siatki centylowe stanowią jedynie pewien punkt odniesienia. Owszem, waga dziecka powinna pozostawać w tym samym przedziale, jednak nie martw się, jeśli od czasu do czasu dziecko będzie ważyło mniej. Utrata wagi może być wynikiem gwałtownego wzrostu, choroby, trudności w przystosowywaniu się do stałych pokarmów lub zwiększonych wydatków energetycznych, jeśli dziecko zaczęło właśnie raczkować. Jeśli wzrost dziecka budzi Twoje obawy, porozmawiaj z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem.

Brak komentarzy: