Na pierwszy spacer z noworodkiem możesz iść kilka dni lub kilka tygodni po porodzie - wszystko zależy od pory roku!
Jak ubrać dziecko?
Jak długo spacerować?
Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie w waszym życiu (robicie to właśnie pierwszy raz), zatem nie ma się co dziwić twoim nerwom i emocjom. Masz dużo pytań i chcesz żeby wszystko dobrze poszło, żeby dziecko było zadowolone i spokojne? To się uda, jeśli będziesz postępować spokojnie i zgodnie z naszymi radami.
Już od pierwszego tygodnia życia noworodka można z nim wychodzić na spacery. Oczywiście zależne jest to od pory roku, dlatego przyjmuje się, że w pierwszym tygodniu życia wychodzimy w porze ciepłej, czyli wiosenno – letniej. Jeżeli dziecko urodziło się w porze jesienno – zimowej najlepiej na pierwszy spacer wybrać się w 2 - 3 tygodniu życia noworodka. Oswajanie dziecka z temperaturą panującą na dworze można rozpocząć od tak zwanego „balkonowania”. Polega ono na tym, że ubrane odpowiednio do temperatury dziecko stawiamy przy otwartym oknie,lub jeżeli macie balkon ,to można wyjechać na balkon wózkiem i ubrać dziecko odpowiednie do pory roku
1. Wybierz termin na pierwszy spacer z noworodkiem
Latem lub póżną wiosną/wczesną jesienią - kiedy na dworze jest tak ciepło, jak w domu - możesz wyjść z dzieckiem już tydzień po porodzie.Gdy na dworze jest chłodniej, przed pierwszym spacerem konieczne jest werandowanie. Ubierz noworodka tak jak na spacer (o tym niżej), ułóż w wózku i postaw go przy otwartym oknie (po trzech dniach możesz wystawić na balkon). Pamiętaj o posmarowaniu buzi tłustym kremem 20 minut przed wyjściem (wybierz odpowiedni krem ). Werandowanie rozpocznij w 3. tygodniu życia. Powinno ono trwać 5–10 minut. Stopniowo wydłużaj je do 20–30 minut. Gdy na dworze jest mróz lub silny wiatr – postaw budkę, nie pozwól by na dziecko mocno wiało.
Na spacer możecie wyjść po 4 dniach werandowania. Jeśli jest bardzo zimno, zrezygunj ze spacerów, weranduj dziecko nawet przez tydzień lub dwa.
2. Dobrze ubierz dziecko
W bardzo ciepłe dni - nie masz problemu. Ubierz malca w lekkie body, ewentualnie załóż skarpetki i przykryj go kocykiem (w upalne dni świetnie się sprawdza flanelowa lub tetrowa pieluszka).Gdy jest chłodniej, sprawa się komplikuje i ilość ubrań musisz dostosować do temperatury.
- Zazwyczaj wystarczy podwójna warstwa spodnich ubranek (body, kaftanik i śpioszki, sweterek lub dres) i kombinezon (powinien być luźny, bo powietrze pomiędzy nim a pozostałymi ciuszkami pełni funkcję izolatora).
- Rączki i nóżki dziecka muszą być dobrze przykryte kocykiem, bo przecież malec prawie się nie rusza.
- A na główkę ciepła czapka (uszy, czoło powinny być zakryte).
3. Wybierz odpowiednią porę na spacer z noworodkiem
Znaczenie ma temperatura powietrza, jego wilgotność (im jest ona wyższa, tym mocniej dziecko będzie odczuwać chłód) i wiatr (gdy jest porywisty, spacer lepiej zastąpić werandowaniem).W chłodnych miesiącach najlepsza pora na spacer to wczesne popołudnie, gdy jest najcieplej (między 12:00 a 14:00), ale dużo zależy od pogody. Gdy jest zmienna, idealna może okazać się na przykład czwarta po południu, gdy przestanie siąpić wiosenny kapuśniaczek.
Latem lepiej wyjść rano, około godziny 9 lub 10, kiedy nie ma jeszcze skwaru.
Ważny jest też rytm dnia dziecka – na spacer najlepiej iść po karmieniu i drzemce.
4. Spacerujcie około 30 minut
Pierwszy spacer nie powinien być dłuższy niż 30-40 minut. Jeśli dziecko jest niespokojne i płacze, można go skrócić, ale tak dzieje się rzadko - dzieci zazwyczaj uwielbiają spacery i po prostu je przesypiają. Spacer wydłużaj każdego dnia o kolejne kilka minut, aż dojdziesz do jednej godziny (w dni, gdy pogoda Wam nie sprzyja) i trzech, gdy świeci słońce.Ważny jest wózek i codzienne spacerowanie
Spacer dla zdrowiaZnajdź w okolicy domu park lub skwer, który jest oddalony od ruchliwych ulic. Regularne wychodzenie na świeże powietrze z dzieckiem to najlepszy sposób na jego zahartowanie. Młody organizm uczy się radzić sobie w zmiennych warunkach i uodpornia się. Nawet lekki katar nie jest powodem do rezygnacji ze spaceru. To, że zwiększa się ilość wydzieliny z noska po powrocie do domu, nie jest niepokojące – w ten sposób oczyszczają się drogi oddechowe.
1 komentarz:
Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
Prześlij komentarz